🚧 S velkou frustrací sledujeme, jak se projekt Veslák projednává na zasedáních městského zastupitelstva😢.
Jako SK Polaban Nymburk vnímáme, že se jedná o projekt, který může zásadně zlepšit bezpečnost v okolí sportovního areálu Veslák i kvalitu života v Nymburce.
Stručně se pro naše členy i širokou veřejnost pokusíme shrnout náš pohled na věc na základě dostupných informací a apelovat na zastupitele města na konstruktivní řešení.
🧭 Jak čteme bazální fakta projektu Veslák
1️⃣ Město v červnu 2024 uzavřelo smlouvu se Středočeským krajem, kde se zavázalo do konce července 2025 darovat kraji pozemky pro výstavbu parkoviště P+R.
2️⃣ Všechny pozemky potřebné pro projekt vlastní soukromý subjekt.
3️⃣ Převod pozemků do vlastnictví města se měl uskutečnit na základě smlouvy o spolupráci mezi městem a majitelem. Ta ale byla na jednání zastupitelstva opozicí odmítnuta. Klíčové body smlouvy:
Město získá tyto pozemky zdarma (hodnota cca 4,6–5 milionů Kč).
Město se zavazuje zahájit jednání o změně územního plánu. K samotné změně ho ale smlouva nezavazuje.
Budoucí rozvoj území je zcela v rukou města – bez souhlasu zastupitelstva nebude možné postavit ani metr čtvereční nové zástavby.
📈 Přínosy projektu Veslák pro město, sportovce a obyvatele:
1. Získání hodnotných pozemků zdarma
Developer daruje městu pozemky potřebné pro stavbu dopravní infrastruktury (most, parkoviště P+R, cyklostezka).
Žádné výdaje z městského rozpočtu na odkup těchto klíčových pozemků.
2. Možnost získat velkou externí investici
Cca 28 milionů Kč na realizaci infrastruktury je připraveno od Středočeského kraje a SFDI.
3. Řešení vážného dopravního problému
Nové bezpečné napojení Vesláku na hlavní tahy.
Konec aut na Labské cyklostezce.
4. Plná kontrola nad budoucím rozvojem
Město pouze zahajuje změnu územního plánu – není vázáno povinností schválit jakoukoli konkrétní zástavbu.
Každá budoucí výstavba je podmíněna schválením konkrétní územní studie zastupitelstvem města. Jinými slovy, podoba zástavby a vybudování občanské vybavenosti v lokalitě je ultimátně v rukou zastupitelů.
Díky tomu budou mít zastupitelé dobu až 6 let na zvážení všech aspektů (zejména vyjádření dotčených subjektů, rozvojová studie, hydrogeologický posudek, demografická studie apod.). Tato lhůta se dá prodloužit o dalších 6 let.
S tím souvisí i jednání o tzv. kontribucích ze strany developera do rozpočtu města v souvislosti s budoucí výstavbou.
5. Pojistky ve smlouvě
Pokud by projekt nebyl realizován (např. zrušení projektu krajem, zjištění nějaké nové negativní okolnosti), pozemky se vrátí zpět původní majiteli – žádná ztráta pro město.
Do té doby má město plnou kontrolu nad využitím území.
6. Výhody pro rezidenty
Bezpečnější prostředí díky odklonění aut z cyklostezky a lepší propojení lokality Babín s díky vybudování chodníků a cyklostezek.
🚧 K čemu povede prodloužení lhůty se Středočeským krajem
Hlavní námitkou opozice je časová tíseň a tlak na rychlé rozhodnutí. S tímto argumentem se plně ztotožňujeme, pokud ale budeme hovořit o prosincovém zastupitelstvu. Chápeme rozhořčení opozice z nedostatečné a účelové komunikace ze strany vedení města a neposkytnutí všech podkladů. Nyní již uplynula řada měsíců a proběhla nejméně dvě pracovní monotematická jednání zastupitelů. Na základě požadavků opozice se dokonce změnila původně navrhovaná smlouva mezi městem a developerem. Věcné argumenty byly vzneseny a prodiskutovány. Vše tedy již leží na stole.
Prodloužení smlouvy mezi městem a Středočeským krajem podle nás nemá absolutně žádný význam. Proto se lze důvodně domnívat, že politické vedení Středočeského kraje nepřistoupí k prodloužení smlouvy. V pořadí totiž čekají další projekty, které kraj může podpořit. Bude vedení kraje čekat, že se situace v Nymburce vyřeší, když ani po roce nedošlo k dohodě? O tom lze s úspěchem pochybovat.
Město tak riskuje ztrátu 28 milionů z dotace i projekt samotný. Dopravní chaos se mezitím zhoršuje.
Rádi bychom apelovali na opoziční zastupitele, aby znovu přehodnotili situaci kolem smlouvy o spolupráci. Rizika pro město nevidíme žádná. Naopak máme obavy, že nevyužitím příležitosti může být situace na mnoho let zakonzervována.
Proto připravujeme i petici za vyřešení situace.